Znani kucharze zainspirowani amerykańskimi oryginalnymi produktami zaproponują swoje autorskie dania, które pozwolą spojrzeć na tradycyjną i nowoczesną amerykańską sztukę kulinarną z polskiej perspektywy. Dużo uwagi poświęcimy także pieczywu w gastronomii. BREADWAY to cykl prezentacji i warsztatów dla szefów kuchni, kucharzy i właścicieli lokali gastronomicznych przygotowany we współpracy z ekspertami z branży piekarniczej.

W ramach Akademii HORECA® odbędą się dwa panele seminaryjne poświęcone projektowaniu restauracji premium oraz wyjątkowych obiektów hotelowych. Pierwszego dnia targów w środę, 7 listopada zapraszamy na konferencję na temat inwestowania, architektury i projektowania condo oraz aparthoteli. Drugiego dnia w czwartek, 8 listopada będziemy doradzać i szkolić restauratorów w zakresie designu i projektowania wnętrz restauracji.
Nie zabraknie także tematów związanych z zarządzaniem personelem, optymalizacją kosztów oraz reklamą i budowaniem wizerunku w mediach społecznościowych. Ważnym elementem programu będą szkolenia i praktyczne warsztaty dla barmanów, baristów i sommelierów.