Targi są nie tylko zwierciadłem branży, ale przede wszystkim najskuteczniejszym i najszybszym motorem ożywienia gospodarczego. Spotkania branżowe pozwalają na reaktywację poszczególnych sektorów tj. hotelarstwa, gastronomii, transportu i wielu innych. To skuteczne narzędzie komunikacji biznesowej i marketingu dla małych i średnich firm ze wszystkich sektorów gospodarki. Pozwala ono na odbudowę kontaktów i nawiązanie nowych relacji z klientami. Targi dają możliwość szybkiego „powrotu do gry” i kontynuowanie działalności gospodarczej.
Wiele osób zadaje sobie pytanie - jak w przyszłości będą wyglądały targi i konferencje? Czy będą one możliwe w zmieniającym się na naszych oczach świecie? Miłośnicy książek zastanawiają się czy ponownie spotkają się na październikowych Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie®, a osoby związane z gastronomią, dopytują o popularne Międzynarodowe Targi Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA®. Wiele pytań pojawia się również wokół licznych targów przemysłowych organizowanych jesienią w EXPO Kraków.

Polska Izba Przemysłu Targowego wydelegowała grupę ekspertów przygotowującą procedury, jakie należy uwzględnić podczas wznawiania organizacji targów na jesieni. Targi, czyli spotkania biznesowe, stymulują całą gospodarkę. Hibernacja biznesu nie może trwać zbyt długo, nad przyspieszeniem bezpiecznego powrotu do normalności pracują właśnie eksperci z Izby wraz z wirusologami i przedstawicielami rządu.
- Zrobimy wszystko, aby uczestnicy jesiennych spotkań targowych czuli się bezpiecznie i komfortowo. Do dyspozycji posiadamy EXPO Kraków -  jedyny w Krakowie obiekt o 14 000 m2 płaskiej powierzchni. Mamy zatem idealne warunki, aby sprostać wyzwaniom. Już teraz, na kilka miesięcy przed planowanymi wydarzeniami, koncentrujemy się na przygotowaniach: chcemy ugościć społeczność biznesową z zachowaniem wymaganych zasad bezpieczeństwa - zapowiada Grażyna Grabowska, Prezes Zarządu Targów w Krakowie, pracująca we wspomnianym gronie ekspertów.

Wzajemna pomoc zawsze była ważna, jednak teraz, w czasie pandemii, nabiera szczególnego znaczenia. Każdego dnia tysiące przedsiębiorców zastanawia się, jak uratować swoje biznesy i utrzymać pracowników na stanowiskach. Targi w Krakowie od wielu lat współpracują z przedsiębiorcami wielu branż. Jak twierdzą organizatorzy - bliski jest nam los firm zajmujących się m.in. przemysłem, gastronomią, medycyną, jak i rynkiem książek. Czujemy się częścią każdego z tych sektorów. Mocno trzymamy kciuki szczególnie za polskie firmy, które podejmują heroiczne wysiłki, aby przetrwać ten najgorszy moment. Dla polskiej gospodarki ważne jest, aby jak najszybciej, przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa, można było powrócić do organizowania targów. Ich ponowne uruchomienie, przyspieszy odtworzenie łańcucha dostaw. To szansa dla polskich firm na utrzymanie wiodącej roli w Europie Środkowej i w wielu przypadkach wypełnienie luki spowodowanej brakiem dostępu do m.in. produktów z Chin.

Pomimo ciężkiego czasu dla całej branży, Targi w Krakowie intensywnie szukają rozwiązań, które sprawdzą się w nowej rzeczywistości. W EXPO Kraków trwają przygotowania do nadchodzącego sezonu, który z pewnością będzie inny. Wypróbowano m.in. możliwości ozonowania, co było nie lada wyzwaniem ze względu na ogromną kubaturę obiektu. Część przestrzeni wykorzystywana jest jako magazyn m.in. przez Polski Czerwony Krzyż i zaprzyjaźnione firmy z branży. – W tym trudnym czasie należy sobie pomagać, dlatego bezpłatnie udostępniliśmy przestrzeń tym, którzy jej teraz potrzebują. W planach mamy również inne nietypowe akcje, a nawet rozważamy, czy nie mogłyby się odbyć u nas egzaminy maturalne (mamy doświadczanie w organizacji dużych państwowych egzaminów). – dodaje Katarzyna Mussur-Serafin, Marketing Manager Targów w Krakowie. Firma nie zapomniała o tych, którzy mimo pandemii musieli wykonywać swoje obowiązki. Prokuratorzy, radcy prawni, notariusze cały czas mają możliwość skorzystania z ogromnych przestrzeni EXPO Kraków. Nie każdy bowiem dysponuje na tyle dużym lokalem, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo swoich klientów.

Razem możemy więcej – twierdzą pracownicy i wierzą, że już niebawem wystawcy i goście ponownie spotkają się w EXPO Kraków, aby podczas licznych rozmów, nakreślać nowy kierunek polskiej gospodarki. Polskie firmy potrzebują wsparcia, a my ich nie zawiedziemy – dodają organizatorzy i cieszą się, że wiele firm potwierdza swój udział w jesiennych wydarzeniach w EXPO Kraków.