KULINARNE ODKRYCIA AMERYKI 2021
Dział Rolny Ambasady USA w Warszawie oraz Targi w Krakowie - organizator Targów HORECA/GASTROFOOD dziękują wszystkim prelegentom oraz uczestnikom za udział w Kulinarnych Odkryciach Ameryki, największym w 2021 roku wydarzeniu promującym amerykańskie produkty na polskich stołach!
Zapraszamy do zapoznania się z najlepszymi produktami z USA oraz przepisami znanych szefów kuchni.
Owoce morza z Alaski
Owoce morza z Alaski zawsze są właściwym wyborem: niskotłuszczowe gatunki, takie jak mintaj, czy wysokotłuszczowe, takie jak dziki łosoś, który zawiera dużo kwasów omega-3. Niska zawartość tłuszczu u ryb, a jednocześnie zawartość wielu niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, łatwo przyswajalnych białek, witamin i minerałów, sprawia, że są idealnym źródłem składników odżywczych.
Alaska szczyci się pięcioma wyjątkowymi i pysznymi gatunkami dzikiego łososia, które odpowiadają każdej potrzebie cenowej oraz ilościowej. W rzeczywistości prawie 95% dzikiego łososia złowionego w Ameryce Północnej pochodzi z Alaski. Świeży łosoś z Alaski jest dostępny w sezonie: od początku maja do października, z ograniczoną ilością łososia królewskiego w miesiącach zimowych. Łosoś mrożony z Alaski jest dostępny przez cały rok.
Tylko Alaska jest w stanie zapewnić operatorom gastronomii wszystkie trzy gatunki naturalnie słodkich i wyjątkowo pysznych krabów. Żadne inne łowisko na świecie nie rozumie tak wyraźnie potrzeby ostrożnego zarządzania tym wyjątkowym i cenionym zasobem, aby zagwarantować zrównoważony rozwój i optymalną jakość. Alaska produkuje stałe i duże dostawy krabów alaskańskich oraz przegrzebków, które są dostępne przez cały rok w szerokiej gamie produktów.
Poszczególne gatunki ryb białych z Alaski mają swój niepowtarzalny urok, a jednocześnie cieszą się reputacją najlepszych na świecie. Alaska produkuje 57% krajowych zbiorów owoców morza, z których większość składa się z gatunków ryb białych. Nasze odmiany ryb białych konsekwentnie spełniają wysokie oczekiwania klientów, a ich dostępność i uniwersalność zapewnia potrzeby operatorów gastronomii przez cały rok.
Alaska Seafood Marketing Institute reprezentuje interesy rybołówstwa na Alasce. Co ważne, priorytetu nie stanowią tu poszczególne firmy bądź produkty, lecz idea zrównoważonego wykorzystywania zasobów naturalnych oraz ochrona i zachowanie dzikich rybostanów.
Zobacz więcej na: www.alaskaseafood.eu (pl) www.alaskaseafood.org
Amerykańska wołowina
Amerykański przemysł wołowy jest znany z delikatnej, aromatycznej wołowiny karmionej zbożem, którą produkuje. Amerykańska wołowina przechodzi rygorystyczny proces kontroli i podlega surowym wytycznym rządowym, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa. W Stanach Zjednoczonych istnieje ponad 60 ras bydła mięsnego. Około 20 ras posiada genetykę pożądaną do produkcji wołowiny nadającej się do sprzedaży.
USMEF to najlepiej zintegrowane stowarzyszenie w branży mięsnej i hodowlanej. USMEF reprezentuje producentów wołowiny/cielęciny, wieprzowiny, jagnięciny, a także pakowaczy i przetwórców, dostawców i handlowców, producentów nasion oleistych, producentów zbóż paszowych, organizacje rolnicze oraz organizacje zaopatrzeniowe i usługowe.
Wołowina bez hormonów
W amerykańskiej wołowinie, która trafia do UE, nie ma hormonów. Program dla bydła bez hormonów (NHTC) obowiązuje od 1999 r., gdy Unia Europejska i Stany Zjednoczone wprowadziły środki ułatwiające kontrolę i handel wołowiną nieleczoną hormonami. Wszystkie farmy, rancza i miejsca paszowe zatwierdzone w ramach tego programu oraz wszystkie hodowle wołowiny przeznaczonej do wysyłki do Unii Europejskiej są bydłem nieleczonym hormonami i muszą być wymienione na stronie internetowej FSIS PartnerShare.
Więcej informacji na : www.usa-beef.org/for-distributors/non-hormone-treated-cattle-programme/
Słodkie ziemniaki z Północnej Karoliny
W Stanach Zjednoczonych słodkie ziemniaki są elementem tradycji kulinarnej, natomiast w Polsce wciąż rośnie grono miłośników tego warzywa. Pasują prawie do wszystkiego: drobiu, wieprzowiny, wołowiny, jagnięciny czy potraw wegetariańskich. doskonale nadają się także do dań jednogarnkowych, zup i sałatek. Można z nich przyrządzić chleb, ciasto, torty, a nawet budynie, a w przeciwieństwie do zwykłych ziemniaków, bataty świetnie smakują również na surowo. Słodkie ziemniaki są także bogatym źródłem składników odżywczych., takich jak witaminy C, A, E, B6, wapń i białko.
North Carolina SweetPotato Commission Inc. to organizacja non-profit, w skład której wchodzi ponad 400 producentów batatów wraz z firmami zajmującymi się pakowaniem, przetwórstwem oraz partnerami biznesowymi. Głównym celem Komisji jest zwiększenie spożycia batatów poprzez edukację, działania promocyjne, badania oraz określenie najlepszych praktyk ogrodniczych wśród producentów.
Homar amerykański
Homar amerykański (Homarus americanus) jest homarem zimnowodnym naturalnie pozyskiwanym w Stanach Zjednoczonych, od Maine po Karolinę Północną. Ma wszechstronne zastosowanie, zarówno żywy, jak i mrożony. Jest dostępny przez cały rok pod postacią wielu innowacyjnych linii produktowych i w różnych opakowaniach. Przystosowanych do wykorzystania zarówno w handlu detalicznym, jak i gastronomii. Gotowane produkty z homara mogą być rozmrażane i podawane na zimno lub jako składnik gotowych dań.
Dzięki rozbudowanym programom oraz ofercie edukacyjnej, Food Export USA-Northeast (Food Export-Northeast) jest uznawany za wiarygodnego eksperta oraz instytucję przyjazną pod względem finansowym dostawcom owoców morza oraz dostawcom rolnym z północnego-wschodu, którzy chcą sprzedawać swoje produkty za granicą. Założona w 1973 roku, Food Export-Northeast jest organizacją non-profit, która współpracuje z agencjami promocji rolnictwa z 10 stanów: Connecticut, Delaware, Maine, Massachusetts, New Hampshire, New Jersey, Nowego Jorku, Pensylwanii, Rhode Island i Vermont. Jej celem jest wspieranie relacji handlowych pomiędzy dostawcami i światowymi importerami oraz promowanie eksportu żywności, produktów rolnych i owoców morza z tych stanów. Od momentu powstania organizacja pomaga dostawcom owoców morza z północnego-wschodu w uzyskaniu dostępu do licznych rynków eksportowych, wspiera zagraniczne programy edukacyjne i promocyjne oraz oferuje nowym dostawcom dostęp do funduszy, wspierających rozwój ich działalności eksportowej.
Czy wiesz że...
...technika przetwarzania homara amerykańskiego jest dosyć zaawansowana. Najpierw jest gotowany na parze, a następnie mrożony za pomocą ciekłego azotu, z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa żywności.
...połowy homara amerykańskiego są monitorowane i prowadzone w sposób zrównoważony. Rybacy stosują przy tym liczne środki ochronne mające na celu zapobieganie przełowieniom. Należą do nich m.in. limity w zakresie liczby połowów oraz pułapek. Homary łapane są właśnie w pułapki, a następnie ręcznie wyławiane i sprawdzane.
...cały łańcuch dostaw, od rybaków po dystrybutorów, utrzymuje rygorystyczne praktyki w zakresie przechowywania, transportu i magazynowania homara.
Ryż z USA
Produkcja ryżu jest częścią amerykańskiej historii od ponad 300 lat. Rygorystyczne środki kontroli produkcji, przetwarzania, przechowywania i transportu ryżu z USA zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa, konsystencji i niezawodności produktu. Amerykański przemysł ryżowy dostarcza zdrowy i bezpieczny produkt dla wielu klientów na całym świecie. Produkcja w odpowiedzialny i zrównoważony sposób przekłada się na lepszą przyszłość dla nas i następnych pokoleń.
Poznaj główne odmiany hodowane obecnie w USA
Ryż długoziarnisty - wąskie ziarna są dłuższe w 4-5 razy w porównaniu z szerokością.
Po ugotowaniu ryż długoziarnisty nie skleja się, jest lekki i delikatny,
co zapewnia miękki smak i uniwersalność stosowania.
Ryż bielony - ziarna ryżu mają delikatny smak, cechują się również dużą uniwersalnością. Biały kolor uzyskuje się, usuwając zewnętrzną łuskę i okrywę. Ziarna nie sklejają się przy ugotowaniu.
Ryż krótkoziarnisty - ziarna są krótkie i praktycznie okrągłe. Ugotowane ziarna są miękkie i nieco gumowate, z lekką sprężystością przy jedzeniu.
Aromatyczny ryż - aromatyczne rodzaje ryżu, takie jak ryż jaśminowy i basmati klasyfikowane jako długoziarniste i uprawiane również w USA. Ryż basmati ma wyraźny smak i jest często używany w kuchni indyjskiej. Ryż jaśminowy ma delikatny aromat oraz miękką i lekko lepką konsystencję po ugotowaniu.
Ryż paraboliczny długoziarnisty – ziarna ryżu są dodatkowo poddawane parowaniu pod większym ciśnieniem, co pozwala zachować większość witamin i minerałów w ziarnach ryżu. Przygotowane w ten sposób ziarna mają wyjątkowo delikatny smak i nie sklejają się. Surowy ryż paraboliczny ma złocisty kolor, który zmienia się na śnieżnobiały podczas gotowania.
Brązowy ryż długoziarnisty – w 100% pełnoziarnisty ryż z orzechową nutką. W czasie obróbki usuwa się tylko zewnętrzna niejadalna łuska, dzięki czemu zachowuje najwięcej naturalnych składników odżywczych: minerały, witaminy oraz błonnik pokarmowy.
Ryż średnioziarnisty – ziarna są krótsze i szersze niż ziarna ryżu długoziarnisty, w 2-3 razy dłuższe w porównaniu z szerokością. Po ugotowaniu ziarna są wilgotne i delikatne, sklejają się bardziej niż ryż długoziarnisty.
Dziki ryż – to pióra górnej części rośliny półwodnej, uprawianej w Ameryce Północnej. W USA jest uprawiany w Kalifornii i Minnesocie. Dziki ryż jest w 100% pełnoziarnistym, jest dobrym źródłem węglowodanów złożonych i białka. Ugotowane ziarna mają orzechowy smak i teksturę do żucia, idealnie nadaje się do mieszanek z innymi odmianami: ryżem białym lub brązowym.
USA DRY PEA & LENTIL COUNCIL - groszek, soczewica i cieciorka z USA
Małe nasiona o globalnym zasięgu. Amerykański groch, soczewica i ciecierzyca – znane również jako rośliny strączkowe – uprawiane są głównie na polach leżących na północ od 45° równoleżnika. Od Dakoty Północnej do stanu Waszyngton rośliny strączkowe sadzi się rotacyjnie z innymi roślinami w cyklu rocznym, zwykle naprzemiennie ze zbożami, takimi jak pszenica i jęczmień. Rośliny strączkowe są dobrze przystosowane do egetacji w tamtejszym klimacie, ponieważ mogą kwitnąć przy stosunkowo chłodnej wiosennej aurze, gdy jedynym źródłem wody jest tylko stopniały śnieg i opady deszczu, zapewniające właściwą wilgotność gleby.
The USA Dry Pea and Lentil Council (Amerykańska Rada Producentów Grochu i Soczewicy) reprezentuje wszystkich zaangażowanych w produkcję i marketing suchego grochu, soczewicy i ciecierzycy w USA. Nasi członkowie zajmują się m.in. uprawą, przetwarzaniem, eksportem, pośrednictwem, magazynowaniem ziarna. Rada rozpoczęła działalność w 1965 r., wspierając plantatorów grochu i soczewicy w stanach Idaho i Waszyngton. Obecnie Rada reprezentuje hodowców wszystkich roślin strączkowych oraz wielu producentów i organizacji branżowych na terenie USA. www.usapulses.org
Kontakt: Johanna Stobbs, USA Dry Pea & Lentil Council jstobbs@marketbase.fr
Organizatorzy Kulinarnych Odkryć Ameryki
Partnerzy Kulinarnych Odkryć Ameryki
Kulinarne Odkrycia Ameryki e-book
-
E-BOOK 6.01MB, pdfPobierz